Znojmo - to tradycyjne morawskie miasto wina. Dlatego też winiarstwo stanowi jedną z głównych atrakcji naszego hotelu. Pod samym hotelem znajduje się bowiem jedna z największych piwnic win swego rodzaju na świecie. Zwiedzenie tej unikatowej piwnicy win chętnie dla Was zapewnimy. Zobaczycie tu najnowsze technologie produkcji wina spółki Znovín Znojmo oraz poukładane butelki win archiwalnych wieku kilku dziesięciu lat.

Znojemski subregion winiarski słynny jest głównie z swoich białych win, do zwiedzenia zachęcają piwniczki win lub najbardziej malownicza winnica Šobes [Szobes], gdzie wprost w winnicy można przedegustować wina wyprodukowane z gron z tutejszych zboczystych i tarasowatych winnic, zwiedzającego zauroczą przechadzki uliczkami piwniczek win w gminach winiarskich Šatov, Hnanice, Nový Šaldorf i innych.

Oprócz tego zapewnimy indywidualnie lub dla grup zwiedzenie piwnic win małych producentów, ale też dużych winiarstw, włącznie degustacji i posiedzenia w piwnicach win, zwiedzenia linii technologicznych (butelkowanie...), zwiedzić można winnice z degustacjami wprost w nich (Šobes, Stará vinnice, Tři duby i in.), zwiedzenie muzeum winiarstwa w Louckim klasztorze oraz cały szereg dalszych atrakcji winiarskich.

Ciekawostki winiarskie w bliskiej okolicy:

Piwnica krzyżowa Přímětice

Příměticka piwnica win należy do największych piwnic krzyżowych na świecie, unikatowa jest również tutejsza akustyka. Pod względem budowlanym piwnica jest wprost połączona z Hotelem N. Piwnicę dali zbudować jezuici z Znojma w latach 1740-1756 na rzucie horyzontalnym krzyża. Swoimi rozmiarami stanowi rarytas światowy. Główny korytarz z olbrzymimi beczkami po obu stronach jest 110 metrów długi i prawie 9 metrów szeroki. Firma Znovín Znojmo tu przetwarza wina białych odmian i na bieżąco znajduje się w piwnicy aż jeden milion litrów wina.

Klasztor loucki poświęcony winom

Terroir-salonek prezentuje morawskie winiarstwo, Kozi salonek zaś legendarną Gronową kozę, jest też sklep z winami beczkowymi i sadzonkami winorośli. W klasztorze louckim w dolnej części Znojma powstaje w ten sposób centrum winiarstwa i turystyki winnej. Kilka razy w roku odbywają się tutaj prezentacje win, jest tu winoteka i piwnica win. Na dziedzińcu klasztornym rozpoczynają i kończą się kursy wycieczkowego pociągu kołowego. W historycznym budynku klasztoru można też wypożyczyć rowery.

Najbardziej czarująca jest Malowana piwnica

Przepiękna piwnica win z malowidłami ludowego artysty została wykopana w piaskowcowym zboczu nad Szatowem. Kiedy zwiedzający wstąpi do podziemia, stanie w niezwykłej rzeszy panien morskich, karzełków czy alpejskich krajobrazów. Główny korytarz i ściany przyległych pomieszczeń ozdabiają fantastycznie kolorowe obrazy plastyczne, które wykonał Maxmillian Appeltauer. Rodak z Szatowa, znany z swoich zdolności plastycznych, poświęcił swoje życie tej piwnicy. Pracował tutaj w latach 1938 aż 1968 każdą niedzielę. Nie powstrzymała go ani utrata ręki w czasie drugiej wojny światowej.

Unikatowa winnica daje piękne wina

Przyjemne chwile oferuje zwiedzającym Parku Narodowego Doliny Dyje winnica Šobes [Szobes]. Dla uprawy winorośli jest to rzekomo najpiękniejsza, najbardziej urokliwa i najlepsza winnica w RC. Winnica należy też do dziesięciu najlepszych w Europie. Wprost w winnicy mogą turyści skosztować niektóre z win pochodzących z tej winnicy. Na Szobes nie można dotrzeć samochodem. Dostępna jest tylko piechotą lub rowerem z Hnanic lub z Podmolí. Wina z Szobesu pito już na dworze cesarskim w Wiedniu. Riesling reński, późny zbiór rocznika 1997 z tej winnicy został w roku 1999 w Paryżu włączony między tysiąc najlepszych win świata.

Szobes do tego należy do najcenniejszych lokalizacji Parku Narodowego Doliny Dyje pod względem przyrodniczym, jest bowiem unikatową lokalizacją botaniczną i zoologiczną.